با مصوبه هیات وزیران، تجدید ارزیابی دارایی بنگاه‌های اقتصادی از مالیات معاف شده است و تنها در سه مورد بنگاه‌های اقتصادی باید گزارش حسابرسی سازمان امور مالیاتی را دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، هیات وزیران در مصوبه ای دارایی های تجدید ارزیابی شده بنگاه‌های اقتصادی را از دریافت مالیات معاف اعلام کرده است. در واقع، تجدید ارزیابی دارایی بنگاههای اقتصادی راهکاری از سوی دولت است که به منظور استفاده از دارایی های واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات جدید بانکی و صدور ضمانتنامه های بانکی در نظر گرفته شده است

روزنامه دنیای اقتصاد

شماره 3207- 04/03/93

کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران بررسی کرد

هزینه های سربار شده بر تولید صنعتی در ایران

هزینه های تبدیل

- تعطیلات رسمی

- مرخصی با حقوق کارکنان

- ساعات کاری سالانه

- بهره وری نیروی کار

- سهم قابل پرداخت تامین اجتماعی توسط کارفرمایان

هزینه های نا اطمینانی

- نرخ تورم

- نرخ بهره بانکی

- بار هزینه اتلاف انرژی در جریان انتقال و توزیع

- حجم تسهیلات بانکی

- تفاوت هزینه انرژی الکتریکی برای مصارف بخش ها در ایران

هزینه های مبادله

- تصمیمات سیاسی از جمله تحریم ها

تأثیر تصمیمات جدید مالیاتی بر تولید

خلاصه بررسی اقتصاد گروه صنعت و معادن

شماره 3112 چهارشنبه 25/10/92

«حذف یکسوم اسامی ممنوع الخروج های مالیاتی» ، « یکسان سازی مالیات بخش های دولتی و خصوصی»  و « تقسیط مالیات بنگاه های تولیدی» جدیدترین تصمیمات سازمان امور مالیاتی است که اول هفته جاری توسط رئیس این سازمان ، اعلام شد.

اظهارات این مقام مسئول در حالی است که بخش تولید این روزها با مشکلات بسیاری دست وپنجه نرم می کند که بیشتر آن به مسایل بانکی ، بیمه ای و مالیاتی بر می گردد. برخورد سلیقه ای برخی از ممیزان مالیاتی با بنگاه های تولیدی ، وجود نواقص دردفاتر ، انعطاف پذیری امور مالیاتی در برابر هزینه های سربار و شرایط نامناسب اقتصادی ازجمله مسایل بنگاه های تولیدی در امور مالیاتی است.

جهان ، ما و هفته حسابداری

نظام الدین ملک آرایی *

          فدراسیون بین المللی حسابداران که در پی نیاز به ایجاد یک تشکل حرفه ای جهانی در سال 1977 تشکیل شد در حال حاضر دارای 179 انجمن حرفه ای عضو در سه گروه پیوسته ( با حق رأی) ،وابسته (بدون حق رأی) و همبسته (در مرحله پیوستن) از 130 کشور جهان از جمله ایران است که بیش از 5/2 میلیون نفر از حسابداران شاغل در حرفه حسابرسی مستقل ، شاغل در موسسات تجاری ، شاغل در بخش عمومی ودولتی و بالاخره شاغل در بخش آکادمیک یعنی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را پوشش می دهد. فدراسیون بین الملللی حسابدارن که مأموریت آن گسترش حرفه حسابداری در سطح جهانی است ، برای نخستین بار درسال 2007 (1386) در سی امین سال تأسیس خود 2 تا 8 دسامبر را به عنوان هفته حسابداری انتخاب و به تمام اعضای خود در سراسر جهان پیشنهاد کرد که در این هفته ، با برگزاری مراسم ویژه ای از حسابدارن کشور خود تجلیل به عمل آورند و حرفه حسابداری و نقش حسابداران را در توسعه سازمان ها و در نهایت توسعه اقتصادی کشور به عموم بشناسانند. به دنبال این پیشنهاد انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابدارن رسمی ایران به عنوان اعضای پیوسته فدراسیون بین المللی حسابدارن ، برای گرامیداشت این هفته و اعلام همبستگی بین حسابداران و جوامع حرفه ای در ایران ، طی نشستی 14 تا 21 آذرماه را به عنوان هفته حسابداری  و روز 15 آذرماه را به عنوان روز حسابدار انتخاب کردند. روز حسابدار ذهن هر شنونده را به دو موضوع مهم معطوف می دارد: نخست انکه روز حسابدار بهانه ای شایسته و فرصت ارزشمندی است تا با ارج نهادن به خدمات حسابدارن، گامی کوچک در راستای قدرشناسی از خدمات آنان برداشته شود که راه دشوار خدمت به سلامت مالی کشور بر پایه اصول و اخلاق حرفه ای که پیوند ناگسستنی با حرفه حسابداری دارد را برگزیده اند . دوم آنکه، روز حسابدار ، فرصتی است ارزشمند و مغتنم تا سیاست گذاران و مدیران عرصه اقتصادی کشور ، با توجه به مشکلات و تنگناهای موجود در این حرفه ، سیاستها و راهکارهای ترویج و اشاعه ارزش های معنوی و ارتقای جایگاه و منزلت شاغلان حرفه حسابداری را مورد بازخوانی وتوجه قراردهند و با برنامه ریزی و وضع قوانین مناسب ، مسئولیت ملی خویش را در جهت حل  و رفع معضلات و مشکلات جامعه حسابداران کشور ادا کنند.

                                                                                      *دبیر کل جامعه حسابدارن رسمی

                                                                                                  مجله دنیای اقتصاد- شماره3079-12/09/1392

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo