ارزیابی ۱۰۰ روزه بایدن

  نوشته شده توسط    13 ارديبهشت 1400

 جمهور - جو بایدن: ترامپ بدترین گزینه برای امریکا است

 

 

 

پنج‌شنبه گذشته صدمین روز استقرار جو بایدن در کاخ‌سفید بود و معمولا کارشناسان و رسانه‌ها به بررسی عملکرد روسای‌جمهوری در صد روز نخست دوران ریاست‌جمهوری‌شان می‌پردازند. تغییراتی که در رفتار دولت بایدن نسبت به دولت ترامپ رخ داده بسیار فراگیر و چشمگیر است. در حوزه‌های گوناگون برنامه‌هایی که بایدن معرفی کرده و نیز فرمان‌های اجرایی او کاملا نشان می‌دهد اهداف وی با ترامپ کاملا متفاوت است. بایدن از همان ابتدا اعلام کرده بود، در سال نخست ریاست‌جمهوری دو اولویت اصلی وی مهار کرونا و تقویت اقتصاد آمریکاست.

 

به‌نظر می‌رسد او در مسیر رسیدن به این دو هدف با سرعت حرکت کرده و شرایط بسیار بهتر شده است. در حوزه واکسیناسیون، برنامه‌های اجرا شده زمینه را برای تحقق هدف بایدن فراهم کرده و پیش‌بینی شده تا ماه مه ‌تمامی آمریکایی‌ها واکسینه خواهند شد. از سوی دیگر بایدن برای کمک به خانواده‌ها، نیروی کار فاقد شغل، آموزش نیروی کار، توسعه زیرساخت‌ها، افزایش سهم انرژی‌های پاک در اقتصاد و... برنامه‌های چند هزار میلیارد دلاری پیشنهاد داده و انتظار می‌رود این برنامه‌ها با کمی تغییر به تصویب برسند. مساله چین یک چالش داخلی و خارجی برای بایدن است و انتظار می‌رود او پس از مهار کرونا و تقویت اقتصاد، به این موضوع رسیدگی کند. هدف بایدن همراهی با هم پیمان‌های آمریکا و تقویت توان اقتصادی این کشور برای مقابله با چین است.

اما درباره صد روز آینده چه می‌توان گفت؟ کارشناسان معتقدند ۱۰۰ روز دیگر، همه‌گیری در آمریکا تقریبا به‌طور کامل مهار شده، توان اقتصادی درحال افزایش است و آمریکا با هم‌پیمان‌های خود ائتلاف‌های قدرتمندتر دارد. در مطالب حاضر به عملکرد بایدن در صد روز نخست ریاست‌جمهوری، ریسک‌هایی که برنامه‌های او در پی دارد، نتیجه نظرسنجی‌ها درباره عملکرد وی در حوزه‌های گوناگون و موفقیت‌های وی اشاره شده است.

 

 

دنیای اقتصاد

مشاهده 14 مرتبه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo