قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۶

 

 

 

در دومین روز کاری مردادماه، اتفاق مهمی در بازار ارز رخ داد. معامله‌گران در یک روز نیمه تعطیل توانستند قیمت دلار را از محدوده مقاومتی ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان عبور دهند و به دنبال آن، اسکناس آمریکایی تا عدد ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان پیشروی کرد. عدد یاد شده ۲۲۰ تومان بیشتر از روز شنبه بود و نشان می‌داد که خریداران به صورت زیرپوستی به بازار بازگشته‌اند، چرا که اسکناس آمریکایی از سه‌شنبه هفته گذشته عمدتا در مسیر افزایشی قرار داشته است.

کمک صنعت به رونق اقتصاد ایران

 

 

در هفته‌های اخیر حوادث هولناک آب و هوایی در اقتصادهای توسعه‌یافته سبب شده، مردم و نیز بسیاری از دانشمندان دچار شوک شوند. در چند دهه اخیر دانشمندان با تکیه بر مدل‌های آب و هوایی هشدار داده‌اند که افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای که سبب گرم‌تر شدن کره‌زمین می‌شود زمینه را برای رخ‌دادن حوادث مرگبار آب و هوایی فراهم خواهد کرد اما حتی همین دانشمندان از اینکه حوادث یاد شده حالا با این وسعت در حال وقوع است متعجب شده‌اند.

ذوب تورمی بودجه خانوار

  نوشته شده توسط   01 مرداد 1400

متن عاشقانه برای خانواده + جملات زیبا در مورد خانواده همسر و فرزندان

 

 

بررسی آمارهای بودجه خانوار در دهه ۹۰ چند نکته قابل توجه را نشان می‌دهد. نخست اینکه هزینه واقعی (هزینه اسمی منهای تورم) خانوارهای شهری در یک دهه به میزان ۲۰درصد کاهش یافته که این رقم برای خانوار روستایی ۳۱درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد روند مصرف خانواده‌های شهری و روستایی ایران در این سال‌ها کاهشی بوده است. میزان درآمد واقعی خانوار شهری نیز به میزان ۳درصد و خانوار روستایی ۱۰درصد افت کرده است. این دو معیار در دهه ۸۰ افزایشی ثبت شده بودند. همچنین رقم ضریب جینی نیز طی این دهه افزایش یافته و حکایت از عمیق‌تر شدن شکاف درآمدی میان خانوارهای غنی و ضعیف دارد. به نظر می رسد که متهم اصلی، ذوب شدن رفاه خانوار، وقوع دو قله تورمی در ابتدا و انتهای دهه است که باعث شد درآمد و هزینه خانوار، از رشد انفجاری قیمت‌ها عقب بیفتد. علاوه بر این در کنار تورم بالا، رشد اقتصادی نزدیک صفر در این دهه سطح رفاه و مصرف خانوارهای ایرانی را کاهش داده است.

روند توسعه‌گرایی

  نوشته شده توسط   01 مرداد 1400

مردم علیه سلبریتی‌های مبلّغِ "خرید ملک در دبی"/ بازیگر قدیمی سینما ...

 

 

 

دولت‌های توسعه‌گرا نه‌تنها تحول صنعتی را سرپرستی می‌کنند، بلکه در ایجاد تحول نیز ایفای نقش می‌کنند. از آنجا که امارات متحده عربی را نیز می‌توان تا حد زیادی در ردیف دولت‌های توسعه‌گرا قرار داد، بنابراین براساس الگوی دولت توسعه‌گرا، می‌توان انتظار داشت که دیوان‌سالاری در این کشور نیز در جهت پیشبرد توسعه اقتصادی ایفای نقش می‌کند. اولین دوره توسعه اقتصادی امارات متحده عربی از اوایل دهه ۱۹۷۰ و به دنبال افزایش چشمگیر بهای نفت آغاز شد. ذخایر نفتی اثبات شده امارات ۸/ ۹۷ میلیارد بشکه است که این کشور را در رتبه هفتم جهان قرار می‌دهد. تولید نفت امارات نیز ۰۶۴/ ۳ میلیون بشکه در روز است که آن را در رتبه هشتم جهانی قرار می‌دهد. اما این کشور، با صادرات ۷/ ۲ میلیون بشکه نفت در روز، از مهم‌ترین صادرکنندگان نفت جهان است. منابع اثبات شده امارات در زمینه گاز طبیعی ۹۷۱/ ۶ تریلیون متر مکعب است که این کشور را در رتبه هفتم جهانی قرار می‌دهد. امارات، با تولید گاز طبیعی به میزان ۲۴/ ۵۰ میلیارد مترمکعب، رتبه ۱۸ جهان را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

بحران در صنعت برق

  نوشته شده توسط   27 تیر 1400

چرا برق در اهواز می‌رود؟ - ایسنا

 

 

تامین پایدار برق این روزها تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی کشور و البته آحاد افراد جامعه شده است. در این میان مسوولان افزایش مصرف همراه‌با کاهش توان تولید نیروگاه‌های آبی به‌علت کمبود بارش‌ها در سال‌جاری را مهم‌ترین دلیل این قطعی‌های گسترده و سراسری اعلام می‌کنند. این درحالی است که رشد سالانه مصرف برق کاملا قابل پیش‌بینی بوده و اگر توسعه توان نیروگاهی کشور مطابق برنامه‌های توسعه‌ای کشور پیش رفته بود، امروز چالشی در زمینه تامین برق در کشور وجود نداشت.

استارتاپ ویکند، فرصت کارآفرینی یا غفلت از ایده‌های نو - ایرنا

 

 

گزارش جدید یونسکو درباره ایران نشان‌دهنده این است که به‌رغم تحریم‌ها و قطع صادرات تکنولوژی همچنان تولید علم و رونق نوآوری شرکت‌های استارت‌آپی ادامه پیدا کرده است. هرچند اکنون در سال ۲۰۲۱ درآمدهای شرکت‌های موجود کاهش پیدا کرده؛ اما با این حال رونق اکوسیستم در این مدت و حتی در دوران کرونا هم ادامه داشته است.

صفحه1 از172
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo