مدیریت

مدیریت (14)

مقالات مدیریت

هر کسب و کار جدید، پیش از شروع نیازمند نگاهی نظام‌مند و جامع‌نگر است. در طراحی کسب و کار جدید، لازم است همه‌ی اجزای تأثیرگذار بر موفقیت کسب و کار مورد توجه قرار گیرند. در عین حال چالش‌های پیش روی کسب و کار نیز پیش‌بینی شوند.

در این مقاله دو خانم کارآفرین موفق درباره‌ی اصول موفقیت‌شان در توسعه‌ی کسب و کار خود توضیح می‌دهند:

سه عامل پیشران ارزش‌آفرین برای توسعه‌ی کسب و کار شما

نینا کافمن بعد از تحصیل در رشته‌ی حقوق، چند سالی را در یک مؤسسه‌ی حقوقی بزرگ کار کرد. بعد از چندین سال تجربه اندوزی، سرانجام روزی فرا رسید که او تصمیم گرفت تا با کمک یکی از همکاران‌اش بنگاه حقوقی خودش را راه‌اندازی بکند. کافمن بعد از مدتی او متوجه شد که روابط تجاری نیز مانند روابط بین‌فردی همواره به‌خوبی پیش نمی‌روند. او با همکارش دچار اختلاف شده بود و هیچ راهی جز تعطیلی آن مؤسسه‌ی حقوقی و شروع از ابتدا وجود نداشت.


1 – عدم تطابق ساختار سازمانی با عملیات
یک ساختار سازمانی (اعم از خانه، شرکت، کارخانه، سازمان, نهاد دولتی و... ) دارای 4 جز شامل نیروی انسانی، فضای فیزیکی تجهیزات و منابع مالی است.

سوال اینجاست : آیا این سازمان برای این هدف طراحی شده یا بر اساس رویه موجود (بنا به دلایل متعدد!!!) سازمان در گذشته وجود داشته و عملیات مورد نظر به آن تحمیل شده است؟

به سبب سرعت به روز شدن فرآیندها, معمولاٌ سازمان ها از عملیات قدیمی تر (یا عقب مانده تر) هستند.

این عدم تطابق در ابعاد گوناگون تجلی می کند.


چکیده: یکی از ویژگیهای محیط امروزی افزایش سطوح رقابت است. موسساتی که خواهان افزایش سهم بازار خود و کسب سود و منافع هستند باید خود را با تغییرات محیط موجود وفق دهند. از این رو تغییرات بسیاری در روشهای کسب و کار در حال شکل گیری است. یکی از آنها فرایند مهندسی مجدد کسب و کار است که به عنوان بازاندیشی اساسی و طراحی دوباره و بنیادی فرایندهای کسب و کار به منظور بهبود چشمگیر معیارهای عملکرد امروزی تعریف شده است. یکی از زمینه سازان بالقوه فرایند مهندسی مجدد کسب و کار فناوری اطلاعات است. اگر چه فناوری اطلاعات امکان دستیابی به پیشرفتهایی را در زمینه فرایند مهندسی مجدد فراهم می سازد اما به تنهایی کافی نیست. این مقاله با نگرشی جامع به فرایند مهندسی مجدد منابع انسانی و مفهوم فناوری اطلاعات، کاربرد فناوری اطلاعات در مهندسی مجدد دپارتمان منابع انسانی و مزایا و معایب آن را شرح خواهد داد.

http://www.bestofmanagement.biz/images/simple_img_2.jpg

 

وقتی رئیس یک شرکت در عصر آخرین روز کاری هفته، داخل شرکت با عصبانیت می‌گوید از افزایش حقوق دیگر خبری نیست؛ نباید انتظار داشته باشیم که کارمندانش او را دوست داشته باشند.

کلمه کوچکی برای موفقیت بیشتر کسب وکار

اگر فرزند دارید، حتما اولین کلماتی که به زبان آورد را به یاد می آورید. عمدتا اولین لغاتی که هر کودکی به زبان می آورد، «مامان» یا «بابا» است، اما باید بگویم اولین کلمه فرزند من کلمه «نه» بود! یا حداقل من بیش از هر چیزی این کلمه را به یاد دارم، چون آن را با تحکم خاصی ادا می کرد.

 

زندگی کاری برخی افراد محدود به ساعات مشخصی است که سر کار حضور دارند، برای مثال شاید برای بسیاری از کارمندان اینگونه باشد اما برای برخی دیگر مانند صاحبان کسب و کارهای کوچک نه تنها ساعاتی که باید سر کار حاضر باشند بسیار طولانی تر است بلکه حتی زمانی که در خانه حضور دارند نیز بخشی از ذهن آن ها مشغول اندیشیدن در مورد مسایل کاری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کارمندان همواره داستان های زیادی از اتلاف وقت روسای خود تعریف می کنند اما به ندرت پیش می آید که بدانند خود آن ها نیز در بسیاری از مواقع، بدون اینکه لزومی داشته باشد، بخشی از وقت رئیس را تلف می کنند.این در شرایطی است که  کارمند مطلوب تر، کارمندی است که بهره وری قابل توجهی داشته باشد آن هم بدون اینکه زمان زیادی از ساعات کاری رئیس را به خود اختصاص دهد. عمل کردن به سه نکته زیر باعث می شود تا سهم کمتری در اتلاف وقت رئیس داشته باشید.

ABCD ; ابزار ايجاد اعتماد

  نوشته شده توسط   11 شهریور 1393

سيدمحمد اعظمي‌نژاد     
عضو هيات‌رئیسه کميته تخصصي توسعه
انجمن مديريت منابع انساني ايران
منبعmindtools:
موضوع اعتماد، از جمله مواردی است که شايد در تمام جنبه‌های زندگی ما تاثيرگذار باشد. اما به ويژه در سازمان‌ها، اعتماد نقش محوری در ميزان مشارکت و نحوه عملکرد کارکنان دارد.
نظرسنجی که اخيرا در سطح شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی کشور آمريکا انجام شده است، نشان‌دهنده آن است که تنها هفت درصد کارکنان به رهبران سازمانی اعتماد دارند و همين تحقيق بيان می‌کند يکی از دلايل اصلی ترک کارکنان از سازمان همين عامل است. اعتماد، عاملی است که چگونگی تعامل افراد با يکديگر وايجاد ارتباطات اثربخش را تعيين می‌کند. اعتماد ارتباط مهمی با پيشرفت در زندگی شخصی و حرفه‌ای دارد. مطالعات انجام شده در سازمان‌های موفق نشان می‌دهد بهره‌وری، درآمد و سودآوری ارتباط مستقيم با سطح اعتماد در محيط کار دارد. فقدان اعتماد منجر به شک و اضطراب در بين کارکنان می‌شود. وقتی کارکنان به رهبران سازمانی خود بی‌اعتماد باشند، سطح مشارکت آنها به حداقل می‌رسد و در برابر هرگونه تغييری مقاومت می‌کنند

 

مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
منبع: INSEAD
مدیران با اعتماد به نفس بالا بی‌باک و خلاق هستند، اما در عین حال مستعد انجام و تکرار اشتباه نیز هستند.شرکت‌ها گاهی دچار اشتباه می‌شوند، از خطاهای کوچک هنگام تولید تا خطای عظیمی مانند فاجعه هسته‌ای فوکوشیما دائیچی؛ اشتباهات می‌توانند ناگهانی و بسیار بی‌رحمانه بروز کنند و این امری بدیهی است.شرکت‌ها به این عکس‌العمل منفی پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند.
بعضی از آنها با بازنگری ریشه‌ای در فرآیند‌های تولید یا سرمایه‌گذاری‌های جایگزین در تحقیق و توسعه، فراخوان تولیدات و کاهش فروش را در پیش می‌گیرند، درحالی‌که بعضی دیگر از شرکت‌ها تنها تغییرات بسیار جزئی‌ اعمال می‌کنند. تصمیم نهایی در مورد چگونگی واکنش شرکت، در واقع بازتابی از عکس‌العمل مدیر آن شرکت خواهد بود و نشان‌دهنده این است که آیا آن اشتباه دوباره تکرار خواهد شد یا نه.

وصول مطالبات

  نوشته شده توسط   07 ارديبهشت 1393

 

یکی از خردمندانه ترین جملاتی که درحوزه مدیریت کسب و کار شنیده ام این است که شما در واقع فروشی نداشته اید تا زمانی که پول آن به دست شما برسد . فروش خوب و زیاد مهم است ، اما این زمانی مطلوب سازمان است که پول آن در حساب شرکت و در جیب سازمان قرار بگیرد.

این امر و این مهم به جز داشتن مقداری شانس یعنی معامله با مشتریان خوش حساب، قدری هم نیاز به خط مشی ، سیستم ، فرآیند و مکانیزم جمع آوری طلب ها و وصول مطالبات دارد.

یکی از مسائل مهم در تکمیل چرخه فرآیند فروش ، بازگشت ریالی مبالغ فاکتورهای فروش است. اگر نتوانید این مهم را به انجام برسانید ، شما باید مقدار بیشتری کارکنید، محصول بیشتری بفروشید یا سود بالاتری داشته باشید تا بتوانید آسیب های ناشی از این مشکل یعنی عدم نقد شدن یا دیر نقد شدن مطالبات را پوشش دهید.

*اثر تملک (1)

_____________________

*نویسنده : rolf dobelli

*مترجم: محمدرضا معادیخواه

*بخش دوم

در بین ماشینهای دست دوم در پارکینگ بنگاهی ، یک بی ام دبلیو به من چشمک می زد. بااینکه کیلومتر شمارش نشان می داد که زیاد کار کرده است ، اما به نظر سرپا بود و شرایط خوبی داشت . تا حدودی از ماشین های دست دوم سر در می آورم و برای من ارزش آن ماشین حدود 40 هزار دلار بود اما فروشنده بر قیمت 50 هزار دلار اصرار داشت و اصلا پایین نمی آمد ، اما یک هفته بعد از آن با من تماس گرفت و گفت قیمت 40 هزار دلار مرا قبول دارد، من هم ماشین را خریدم. روز بعد خواستم که با ماشینی که خریده بودم چرخی بزنم و بنزینش را پرکنم. صاحب پمپ بنزین آمد و شروع کرد به تعریف کردن و گفت که حاضر است نقدا 53 هزار دلار ماشین را بخرد.

_____________________

نوشته : Scott Edinger

ترجمه : محمد مهدی قره خانی

منبع : Forbes

تنها برخی از امور مدیریتی هستند که از اهمیت بیشتری نسبت به قابلیت مدیر در برنامه ریزی و پیاده سازی استراتژی برخوردارند. این امور نه تنها جزو وظایف اصلی مدیران عالی به شمار می روند، بلکه از جمله حوزه های حیاتی رقابتند که الهام بخش و انگیزاننده کارکنان سازمان است . مدیران به دنبال این هستند تا جایی که امکان پذیر است مسیر حرکت سازمان و احساسی مشترک از هدف کارهایی که انجام  می شود را در سازمان جاری کنند. من با گذراندن زمان زیادی با مدیران عالی که خود خالق استراتژی و برنامه های توسعه اجرایی بودند توانستم آن دسته از کارها که در بین بهترین آنها مشترک بود و در سطح عملیاتی مورد استفاده قرار می گرفت را شناسایی کنم.

          اگر بخواهیم فعالیت های افراد از نگاه کاری را به صورت کاملاً کلی تقسیم بندی کنیم ، می توان این فعالیت ها را در دو دسته کلی طبقه بندی کرد . دسته اول فعالیت هایی که منجر به کسب درآمد می شود و دسته دوم فعالیت های که منجر به ایجاد رضایت و تفریح می شود . اما همه ما دسته عمده ای از فعالیت ها را داریم که در هیچ گروهی قرار نمی گیرد؛ مثلاً ماندن در ترافیک نه لذت بخش است نه درآمد زا که هم منجر به اتلاف منابع است هم دلیلی برای اعصاب خردی .

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo